Loader

27.03.2023

10 powodów, dla których warto trenować z programem

Marzy Ci się zdrowo ukształtowana sylwetka? Nowy rok zaczęłaś z postanowieniem – będę ćwiczyć, ale minęło kilka dni… entuzjazm jakby ostygł i co dalej? Znowu jesteś w punkcie wyjścia. Wiesz, dlaczego tak się stało? Bo działałaś bez planu. Ostatnio prowadziłem lajwa, gdzie dziewczyny, które trenują ze mną, mówiły, jakie korzyści dało im działanie z planem. Posłuchaj.

 

Powód 1: Plan jest motywatorem do działania

Znasz taką sytuację – zaczynasz ćwiczenia i co rano, gorączkowo przekopujesz Internet w poszukiwaniu jakiejś inspiracji. Czasem trafisz na coś fajnego, a czasem już samo szukanie Cię zniechęca i dajesz sobie spokój.

 

Kiedy trenujesz z planem, dokładnie wiesz, co masz robić danego dnia. Koniec z chaosem – powitaj porządek. A kiedy dodatkowo widzisz, że dany dzień wisi nieodhaczony, łatwiej Ci się zmotywować do działania, żeby nie było „zaległości”.

 

Tak o tym mówi Kornelia:

Plan określa, co mam robić. Byłam przyzwyczajona biegać z przyjaciółką. Gdy nasze grafiki wolnych chwil się rozeszły, plan dał mi motywacje i odwagę by biegać samej.

 

Oczywiście nadal możesz szukać przypadkowych treningów w sieci, ale nie masz pewności co do ich efektów, a tu wystarczy, że poczytasz opinie dziewczyn, które kończyły moje plany, żeby przekonać się, że aby mieć super sylwetkę, wcale nie musisz spędzać godzin w siłowni i wydawać setek złotych na karnety. Kto ma na to czas?

 

Powód 2: Regularny trening to więcej energii

Joanna tak mówi o swoich treningach:

Sport i aktywność fizyczna sprawiają, że jestem zdrowsza, sprawniejsza, a ładniejszy wygląd to skutek uboczny. Ludzie pytają, skąd ja mam jeszcze siłę na trening, a to jest tak, że im bardziej regularnie trenuję, tym mam więcej energii.

Jej słowa doskonale odzwierciedlają to, o czym Wam tyle razy mówiłem – aktywność fizyczna uzależnia! Ale robi to pozytywnie, bo podczas gdy używki zabierają Ci energię i zdrowie, mądry trening to wszystko Ci daje.

 

Powód 3: Dobry plan treningowy da Ci efekty (uboczne), jakich oczekujesz

Plan treningowy, skonstruowany przez osobę doświadczoną, pomaga w osiąganiu celów. Nie bez powodu zawodowcy, którzy, trenują do zawodów, mają konkretnie skonstruowany plan, który ma jak najlepiej przygotować ich ciało do czekającego go natężonego wysiłku. Tobie, w Twoich zwykłych celach, takich jak:

  • ujędrnienie ciała, 
  • wzmocnienie organizmu,
  • spalenie tkanki tłuszczowej,

mądry plan też pomoże.

 

Marcelina podczas lajwa powiedziała tak:

Przerobiłam te youtobowe turbo spalania i inne tabaty i brzuchy ;( nic to nie dało w zasadzie ;/ tak że, plan jest plan.

Zerknij na moją platformę i wybierz coś, co najbardziej będzie odpowiadało Twoim potrzebom!

 

bieganie na planach treningowych

Powód 4: Im mądrzej trenujesz, tym większą masz ochotę dalej to robić

Monika podczas naszej motywacyjnej kawy powiedziała bardzo trafne zdanie: Sprawność mobilizuje do pracy.

Dokładnie tak jest! Kiedy widzisz efekty swojej pracy, zaczynasz doceniać to, do czego zdolne jest Twoje ciało i masz ochotę przekonać się, co więcej możesz osiągnąć. Załóżmy, że skończyłaś Plan Bieganie i Jędrne Ciało 1, widzisz, jak zmieniła się Twoja sylwetka pod jego wpływem. Zaczynasz się więc zastanawiać nad tym, jak wyglądałabyś, kontynuując pracę. Sięgasz więc po Bieganie i Jędrne Ciało 2. A efekty…? Za 10 tygodni się przekonasz!

 

Powód 5: Dobry plan sprawi, że na jednym nie skończysz 😉

Tak już jest, kiedy wejdziesz w rytm treningu z planem. Zobaczysz wszystkie jego zalety i tak jak pisałem w punkcie powyżej – zapragniesz przekonać się, co jeszcze może osiągnąć Twoje ciało.

Robię kolejne plany, bo tak jest prościej, wszystko podane na tacy, wiem kiedy co robić, kiedy nie robić nic. A efekty jakoś tak same wychodzą. Tak o swoim trenowaniu z moimi planami mówi Gosia.

 

Przeczytaj też:

5 zalet treningu interwałowego 

Sen i regeneracja po treningu

 

Powód 6: Decydując się na moje plany otrzymujesz też moje wsparcie

Większość internetowych trenerów wypuszcza produkt, sprzedaje go i na tym zwykle kończy się ich interakcja z kupującymi. U mnie tak nie jest. Kiedy decydujesz się trenować ze mną, możesz automatycznie dołączyć do naszej grupy na Facebooku. Tam oprócz wsparcia innych, trenujących już dziewczyn, możesz mnie do woli męczyć pytaniami 😉

 

Monika potwierdzi:

Ja lubię mieć wszystko poukładane, trzymam się schematu i rozwijam w swoich możliwościach. Mam opiekę trenera i wsparcie, to dla mnie największy atut Twoich planów.

 

Powód 7: Dobrze skonstruowany plan pozwoli Ci mierzyć wysoko

Tu nie będę rozwodził się zbyt długo, oddam od razu głos Ewie:

Jestem po planie silna biegaczka, a w trakcie planu bieganie i hantle. W głowie już myśli o kolejnym planie… i tu pytanie, chciałabym przebiec półmaraton, ale sama nie na zawodach, dla własnej satysfakcji. Czy jest to realne np. po kolejnym planie, bieganie i hantle 2, czy musi być plan półmaraton?

 

Ambitna bestia z tej Ewy, co? Ty też tak możesz! Przygotuj się najpierw do tego!

plany biegowe Borkowski

Powód 8: Plan treningowy uczy Cię systematyczności

Dzięki planowi, tak jak wspomniałem w punkcie nr 1, nie musisz każdego dnia zastanawiać się, co dalej? Doskonale wiesz, co robić. A jeśli oczekujesz trwałej zmiany, nie załatwisz tego krótkimi i intensywnymi zrywami, ale systematyczną pracą. I tak naprawdę, gdyby ktoś chciał Ci sprzedać jakiś „cudowny sposób” typu: “Turbo Spalanie w 2 tygodnie”, “40 dni do bikini”, to wiedz, że działa tylko systematyczne bodźcowanie i regularna praca treningowa.

 

Agnieszka dokładnie o tym mówi, nie ma „cudownych metod”:

Adam Twoim fenomenem jest, że mówisz o rzeczach oczywistych i tak naprawdę nie odkrywasz tu tzw. Ameryki. To co prezentujesz tu i w planach, jest podstawą do osiągnięcia sukcesu. Sukcesem nie jest super apka czy super wyzwanie, ale właśnie nasza systematyczna praca i zaufanie do swoich możliwości.

 

Zobacz wpis:

Magda – efekty determinacji i ciężkiej pracy

Regeneracja po treningu – fakty i mity

 

Powód 9: Plan nie tylko pozwala trenować ciało, ale i Twoją silną wolę

Na kawie padło takie stwierdzenie:

Praca na planie to ciągłe wychowywanie siebie, trzeba być cierpliwym, wyrozumiałym, ale konsekwentnym w tym co robimy.

Bo nikt nie powie, idź zrób trening, nikt nie popchnie, to MY decydujemy, co chcemy robić.

 

Można by zatrzymać się tylko i wyłącznie na aspekcie zmian w ciele, jakie dają regularne treningi. Ale aktywność fizyczna nie działa na Ciebie jednowymiarowo – oprócz ciała trenuje też Twoja psychika i nagle okazuje się, że Twoja słaba silna wola wcale taka słaba nie jest. A Ty z satysfakcją odhaczasz kolejne dni na planie, bo chcesz i nikt Cię do tego nie zmusza.

 

Powód 10: Z planem uczysz się słuchać i akceptować siebie taką, jaką jesteś danego dnia

Tę dzisiejszą naszą wyliczankę zakończę słowami Hani:

Jestem u Ciebie 1.5 roku, co mam powiedzieć? Mam luz. Jeśli mi dziś nie wyjdzie trening (za mało serii, albo do bani) cieszę się, że chociaż się ruszam… dziś dzień słonia, jutro dzień konia czy dzika, takie życie… ale widzę progres z treningu na trening i to mnie napędza, by się nie poddawać.

 

Ważne, żebyś uwierzyła w siebie i dała sobie szansę, a przekonasz się, że efekty, jakie przynosi trening z planem, zauważysz szybciej, niż się tego spodziewasz.

Adam Borkowski Trener Kobiet