Loader

05.08.2020

Alkohol i trening. 5 powodów dla których nie warto łączyć ich ze sobą

Alkohol i trening – czy to połączenie, to dobra opcja? Tytuł wpisu już trochę zdradza moje podejście, ale dlaczego właśnie tak uważam? Jest ku temu kilka powodów, ale o tym opowiem Ci za chwilę. Nie wiem, czy wiesz, ale jest też coś takiego jak dopuszczalne nieszkodliwe limity alkoholu dla kobiet i mężczyzn i w przypadku kobiet wynoszą 140 gramów/ tydzień.

Jeśli właśnie zastanawiasz się, czy w czasie realizacji planu treningowego z Twojego życia całkowicie powinien zniknąć alkohol, to powiem Ci, że to jest tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Dlaczego? Moim zadaniem jest pokazanie Ci konsekwencji i skutków, a co Ty zrobisz z tą informacją, to już tylko Ty o tym wiesz. Ja oczywiście wierzę, że poważnie podejdziesz do tematu treningów i alkoholu.

Więc jeżeli trenujesz i od czasu do czasu lubisz sobie wypić małe (albo duże) piwko, albo wieczorem po ciężkim dniu w końcu siadasz z drinkiem lub kieliszkiem wina, to ten wpis jest dla Ciebie! Dowiesz się dzisiaj z niego:

  • Po jakiej dawce alkohol staje się toksyczny.
  • Jakie skutki dla Twojego organizmu ma spożywanie alkoholu w czasie realizacji planu treningowego.
Loader

Alkoholowy wykład zacznę od 2 niewinnych pytań. Odpowiedz na nie zgodnie z prawdą i bądź uczciwa wobec siebie.

  1. Czy zdarza Ci się, że cały dzień (albo tydzień) trzymasz dietę, pijesz dużo wody (albo starasz się pić:)), uruchamiasz aplikację i z zegarmistrzowską precyzją pilnujesz, aby każdy Twój posiłek zwierał odpowiednią ilość kalorii? Tak? To gratuluję!
  2. Czy zdarza Ci się tak, że swój plan treningowy realizujesz zgodnie z wytycznymi i starasz się trzymać ustalonego rytmu aż tu nagle przychodzie WEEKEND i wszystko szlag trafia? Jeśli nie, to tym bardziej gratuluję!

Ale wszyscy wiemy, co dla dużej ilości osób oznacza weekend:) Prawda?

To dla wielu osób czas spotkań z rodziną i znajomymi, wyjazdy albo grill. Ogólnie relaks i reset przez duże “R”. I co wtedy najczęściej się dzieje?

  • odpuszczamy treningi
  • modyfikujemy dietę
  • i ….sięgamy po ….alkohol 🙂

 

Loader

Kiedy alkohol staje się toksyczny?

Według badań alkohol staje się toksyczny dla organizmu człowieka powyżej jednego standardowego napoju dziennie. Jednym standardowym napojem jest np.

  • piwo (330 ml) o zawartości alkoholu 5%,
  • wino (140 ml) o zawartości alkoholu 12%,
  • wódka (40 ml) o zawartości alkoholu 40%.

Jakie skutki dla Twojego organizmu i jego wydolności przynosi picie alkoholu?

1.Odwodnienie organizmu

Przyznaj się pewnie nie raz słyszałaś o tym, że alkohol potrafi szybko odwodnić nasz organizm, prawda? Pewnie też wiesz o tym, że alkohol dodatkowo wraz z moczem wypłukuje witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowej rozbudowy masy mięśniowej.

To wszystko prawda i nawet jeżeli dotychczas lekko podchodziłaś do tego, to w czasie intensywnego treningu powinnaś na to zwrócić szczególną uwagę, bo zmęczone i odwodnione ciało bardzo szybko zastrajkuje!

 

Może zainteresuje Cię też wpis o tym: Jak odwodnienie wpływa na Twój trening?

2. Pogorszenie regeneracji

Pewnie nie raz zauważyłaś, że większa ilość alkohol bardzo źle wpływa na jakość i długości Twojego snu. Nie wiem, czy wiesz, ale to ma swoje konsekwencje, bo wtedy mamy odczynienia z zaburzeniem wydzielania hormonu wzrostu, który jest Ci mega potrzebny  przy budowaniu mięśni.

Loader

3. Mniej energii

Na pewno zauważyłaś, że po spożyciu większej ilości alkoholu kolejnego dnia ewidentnie mamy mniej energii. Czujemy się źle, jesteśmy ospali i leniwi. Pewnie o tym też wiesz, ale czy zagłębiłaś się kiedyś w to, dlaczego tak się dzieje?

Nie? To ja z przyjemnością Ci o tym opowiem.

Picie alkoholu po treningu znacząco wpływa na możliwości regeneracji poziomu glikogenu, a nawet dodatkowo jeszcze go zużywa. Jakie to ma efekt? Prawdopodobnie odczuwasz brak siły i energii, a w tym właśnie czasie Twój organizm wolniej odbudowuje mięśnie.

Co zrobić, aby wspomóc organizm w czasie spożywania większej ilości alkoholu?

Okazuje się, że dobrym sposobem jest dostarczanie białek i węglowodanów podczas picia alkoholu. Uważaj jednak na przekąski, które często spożywamy wraz z alkoholem. Najczęściej są to puste kalorie i nie pomogą w odbudowie glikogenu.

Loader

4. Przybieranie na wadze

Wypijając regularnie większe niż dopuszczalne ilości alkoholu, możesz być pewna, że wpłynie to negatywnie na Twoją wagę. Dlaczego? Organizm traktuje alkohol jak zagrożenie i stara się go spalić w pierwszej kolejności. Wówczas spalanie węglowodanów i tłuszczów przekładane jest na drugi plan, co znacząco wpływa na odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo zwróć uwagę na to, że alkohol jest dość kaloryczny.

Dla porównania białko i węglowodany to ok. 4 kcal na 1 g.

5. Spadek wydolności

Musisz wiedzieć, że odwodnienie Twojego organizmu a tym samym brak odpowiedniej ilości wody, minerałów i witamin prowadzi do obniżonej efektywności treningów i spodków kondycji. Dlaczego? Twoje serce musi pracować o wiele ciężej, aby zapewnić prawidłowy i skuteczny przepływ krwi zarówno do siebie, jak i do mięśni.

Nie masz jeszcze planu treningowego? Albo Twój obecny nie spełnia Twoich oczekiwań? Zobacz, co zaproponuje Ci plan Silna Biegaczka.

Wniosek:

Nie odkryję tu Ameryki, bo jak mówi przysłowie „wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem” i właśnie o ten umiar w piciu alkoholu chodzi! Jeśli raz na jakiś czas sięgniesz po lampkę wina, wypijesz mocniejszego drinka albo 2 piwa, to nic złego się nie wydarzy. Ale jeśli sięgasz po alkohol częściej, to musisz brać pod uwagę jego skutki wpływające na Twój organizm.

Warto, abyś wiedziała, że alkohol może znacząco wpłynąć na Twoją kondycję, wygląd i możliwość regeneracji. Zwyczajnie musisz mieć świadomość konsekwencji, które wiążą się ze spożywaniem alkoholu i treningiem.

A Ty, co o tym wszystkim myślisz? Można połączyć treningi i alkohol? Daj znać, czy kiedy nie ćwiczyłaś, to zastanawiałaś się wcześniej nad tym, jak alkohol wpływa na Twoje zdolności regeneracyjne?  Jestem bardzo ciekawy Twojej opinii.