Loader

24.09.2020

Efektywne modele treningowe, dzięki którym poprawisz kondycję

Co można znaleźć pod hasłem efektywne modele treningowe? Używając najpostrzego języka powiedziałbym Ci, że to zestaw najlepszych treningów, które pozwolą Ci osiągnąć bardzo dobry efekt nie tylko dzięki samemu bieganiu.

No właśnie. Czy wiesz, że trening biegacza to nie tylko bieganie? Jeśli jesteś na początku biegowej drogi, na pewno zastanawiasz się co jeszcze możesz robić oprócz biegania? Bardziej zaprawieni w boju biegacze wiedzą, że bez odpowiedniego treningu siłowego szybko można złapać kontuzję , a przez to zniechęcić się do kolejnych treningów!

Zobacz jakie treningi najefektywniej wpłyną na Twoje bieganie!

 

Loader

Efektywne modele treningowe – moja rekomendacja

Model nr #1: Interwały biegowe

Klasyk dla każdego biegacza. Stworzone po to, aby biegać coraz szybciej a przy tym odczuwać coraz większy komfort. Prędkość każdego interwału określana jest zawsze uwzględniając poziom sprawności fizycznej konkretnej osoby. Dlatego ci, którzy czują, że mają słabszą kondycję są w stanie dostosować swoje tempo do ćwiczeń.

Pamiętaj, że nie powinno się robić interwałów codziennie. Organizm potrzebuje czasu na regenerację. W przeciwnym razie nie tylko nie poprawisz wytrzymałości, czy siły biegowej, ale również nie będziesz tak skutecznie spalać tkanki tłuszczowej. Na początek  przeznacz 2 treningi w tygodniu na mocniejsze akcenty, a max. 2 na spokojniejsze wybiegania.

Zobacz wpis

Model nr #2: Trening wielostawowy na własnym ciężarze ciała

Trening wielostawowy na własnym ciężarze ciała to trening siłowy bez użycia sprzętu, podczas którego wykorzystujesz ciężar własnego ciała. Przynosi to niesamowite efekty! Ten trening jest świetnym spalaczem niechcianej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo poprawiasz siłę względną, czyli maksymalną siłę, jaką jesteś w stanie osiągnąć w stosunku do swojej masy.

To trening idealnie dla Ciebie, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningami siłowymi. Powoduje wzrost siły, koordynacji ruchowej i stabilności. Największą zaletą takich treningów jest ich prostota i brak konieczności kupowania drogiego sprzętu. Pamiętaj! Trening siłowy mocno obciąża organizm, dlatego Twoim priorytetem powinna być odpowiednia regeneracja ciała.

Zobacz dodatkowo co zrobić, kiedy nie masz czasu na trening.

Loader
Odtwarzaj film

Model nr #3: Trening wielostawowy z obciążeniem zewnętrznym (hantle, kettle)

Wielu biegaczy dalej unika treningów siłowych, tym bardziej tych opartych na podnoszeniu ciężarów. Skąd to wynika? Wiele osób boi się, ze wraz z przyrostem mięśni zmniejszy się ich wytrzymałość, a co za tym idzie zaczną wolniej biegać! Nic bardziej mylnego!

Muszę Cię uświadomić, że trening siłowy jest zupełnie inny niż trening kulturystyczny. W takich treningach stawiamy na ruchy, które angażują całe nasze ciało (np. przysiady, wiosłowanie, ćwiczenia z hantlami). To wszystko wpływa, że nasze ciało staje się silniejsze i bardziej odporne na kontuzje!

Może zainteresuje Cię też wpis:

Loader

Przeczytaj też:

Jakie są zalety treningu siłowego dla biegacza?

  • Stabilny szkielet i bezpieczne stawy

Bez silnego ciała nie ma stabilizacji! Bieganie to wielokrotne powtarzanie tej samej czynności. Nasze stawy (przede wszystkim kolanowy, skokowy i biodrowy) są nieustannie narażone na kontuzje. Warto maksymalnie zadbać o ich bezpieczeństwo właśnie przez treningi siłowe!

  • Gęste kości

Treningi siłowe stymulują Twój organizm, a dzięki temu zwiększa się gęstość i masa kości. Silne i gęste kości to kolejny punkt to zmniejszenia możliwości kontuzji podczas biegania. Dodatkowo zapobiegamy osteoporozie, która jest bardzo częstym zjawiskiem u kobiet! Pamiętaj odpowiednie spożycie wapnia, ale również ruch są ważnymi czynnikami zapobiegającymi tej chorobie!

  • Mniejszy wysiłek podczas biegania.

Zobacz! Jeśli wykonujesz przysiady z obciążeniem 40 kg, a sama ważysz 60 kg to Twoim nogom jest zdecydowanie łatwiej unieść Twój ciężar podczas biegania. To teraz wyobraź sobie bieganie i siłę Twoich nóg w przypadku, gdy potrafisz zrobić przysiad z obciążeniem tylko 10 kg!

Jeśli chcesz zachować sprawność, poprawić swoje wyniki i cieszyć się bieganiem, stawiaj na urozmaicone treningi!

Loader

Ćwiczenia, które powinien wpleść w swój trening każdy biegacz skupiają się nie tylko na nogach, ale również na ramionach i tułowiu! Zacznij od ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem masy własnego ciała. Kiedy poczujesz się silniejsza i zauważysz postępy, wprowadź trening siłowy z obciążeniem.

Mam nadzieję, że odczarowałem strach przed treningami siłowymi i zachęciłem Cię do spróbowania tej formy ćwiczeń. Zapewniam Cię, regularne ćwiczenia siłowe całego ciała, połączone z biegami interwałowi okraszone porcją regeneracji i zrównoważonej diety to przepis na świetne efekty. Urozmaicone treningi poprawią wyniki zarówno biegowe, jak i dadzą Ci smukłe i jędrne ciało!

Jeżeli właśnie stoisz przed wyborem odpowiedniego planu treningowego dla siebie, to zapraszam Cię do zakładki sklep >> gdzie znajdziesz kilka genialnych zestawów. Możesz też w każdej chwili do mnie napisać i zapytać  o to który plan będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni biorąc pod uwagę Twoją aktualną kondycję.

Co o tym myślisz? Twoim zdaniem warto stosować różne modele treningowe? Podziel się swoją opinią komentarzu.