Loader

22.02.2022

Jakie hantle będą najlepsze do planu Bieganie i hantle

Też zastanawiasz się jakie hantle wybrać? Jak już pewnie zauważyłaś, na platformie treningowej jest kilka planów. Wszystko zaczęło się od planu Silna Biegaczka, który teraz jest hitem. Później doszły do tego inne plany. Też te z hantlami. Z racji tego, że to, co robię ma służyć jak najlepiej TOBIE, po licznych zapytaniach powstał plan Bieganie i hantle, łączący w sobie wszystkie najlepsze cechy obu typów programów. Jeśli i Ty jesteś nim zainteresowana, podpowiem Ci, jakie hantle wybrać, żeby służyły Ci też w innych planach treningowych. Zaczynamy!

 

Zanim o hantlach, kilka słów od Trenera 😉

Nauczony doświadczeniem, na samym początku, chciałbym podzielić się z Tobą kilkoma moimi spostrzeżeniami. Zauważyłem pewną zależność. Im ktoś ma mniej doświadczenia w pracy z planem treningowym, tym trudniej jest mu taką pracę zacząć. Skąd się to bierze? Myślę, że w głównej mierze z tego, że czasem za bardzo kombinujesz 😉  Rozumiem, nikt nie lubi być rzucany na głęboką wodę i mierzyć się z czymś totalnie obcym.

Taka niepewność rodzi pokusę nadmiernego analizowania tego, co masz w planie robić. Wybiegania zbyt daleko w przyszłość. Nie zdziw się więc, że zaczynając dziś plan, możesz się przerazić tym, co za jakiś czas Cię czeka. No bo jak to, przecież nie ma szans, żebyś przebiegła tyle i tyle kilometrów, no way Adam. I od razu stawiasz się na przegranej pozycji, a stąd tylko krok do rezygnacji. Chcesz tego?

Nie, nie mówię Ci, żebyś szła totalnie na żywioł. Sam lubię wiedzieć, co mnie czeka. Patrząc jednak na wyzwania, które plan przyniesie za 6 tygodni, pomyśl o tym, że Ty nie musisz ich zrobić już dzisiaj. Masz całe 1,5 miesiąca na to, żeby systematycznością dojść do takiego poziomu, gdzie to wyzwanie przestanie być wyzwaniem. A Ty łykniesz ten trening jak pelikan soczystą rybkę. Weź więc to pod uwagę.

 

Każdy zaś kolejny dzień jest odrobinę trudniejszy, żeby Twój organizm co rusz dostawał nowy bodziec i mógł progresować.

Od razu uprzedzę Twoje pytanie, bo pojawia się ono często: „Kiedy będą lżejsze interwały”? Moja odpowiedź brzmi trochę strasznie – NIGDY. Interwały mają to do siebie, że muszą być ciężkie, żeby przyniosły oczekiwany efekt. Taka też jest ich zasada. Jest to krótki, ale intensywny trening. Dlatego nie zniechęcaj się. Czas szybko minie, a kiedy zauważysz pierwsze efekty swojego wysiłku, gwarantuję – polubisz i interwały :P.

Gotowy plan treningowy – Bieganie i hantle – o co tu chodzi?

Bieganie i hantle – ten plan, jak już wspomniałem, łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy planu biegowego i siłowego. Poprzez idealne połączenie treningów różnego rodzaju, jesteś w stanie wypracować niesamowite efekty! Pod warunkiem, że rzeczywiście, przynajmniej w 80%, będziesz trzymać się tego planu. Dotyczy to też dni na regenerację. Nie warto kombinować i dodawać coś do treningu, w celu „przyspieszenia efektów”. Takie działanie może Ci bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Ten plan trwa 8 tygodni. Każdy tydzień to 3 treningi biegowe – interwały i zabawy biegowe, żebyś się nie znudziła. Do tego 2 treningi siłowe, ale nie bój się, są to podstawowe ćwiczenia, które myślę, dobrze już znasz, a jeśli nie, to też nie problem. Każde ćwiczenie w planie jest dokładnie opisane i jest też do niego krótki filmik, żebyś miała pewność, że ćwiczysz poprawnie.

Loader

Hantle idealne, czyli jakie?

Kupiłaś już program, teraz zastanawiasz się, jakie hantle będą najlepsze? Do realizacji tego programu będziesz potrzebowała obciążenia od 3 do 5 kilogramów, jeśli więc dysponujesz takim, to problem z głowy. Tak to jest ciężar z jakim jest w stanie zacząć trenować 99% kobiet. Nie ma sensu tu machać hantelkami 1-2 kg bo to zwyczajnie nie przyniesie żadnych efektów.  Optymalne jest mieć zestaw dwóch hantli o zróżnicowanej wadze (lżejszy i cięższy). Jeżeli takich nie masz, to osobiście polecam Ci hantle z regulacją obciążenia.

Mając taki właśnie zestaw, z obciążeniem do 10 kg na hantel, możesz sobie sama stworzyć dowolną kombinację wagową i np. jeden mieć o wadze 4 kg, a drugi 8 kg. Takie rozwiązanie też pozwoli zaoszczędzić Ci miejsca. Talerze można zdjąć i upchnąć nawet gdzieś w szafie. A gdy masz zestaw pojedynczych hantli o różnej wadze, sama wiesz, że one są już trochę bardziej kłopotliwe w przechowywaniu.

Loader

Dlaczego dwie różne wagi obciążenia? Z prostej przyczyny. Nasze górne partie ciała są słabsze, więc dla nich będzie lżejsze obciążenie, dolne zaś silniejsze, więc udźwigną więcej.

Ciężar musi być dla Ciebie wyzwaniem, oczywiście nie na początku, ale już 8-9 powtórzenie powinno stanowić pewną trudność. Tylko wtedy będziesz mogła naprawdę w pełni czerpać korzyści z planu. Możliwe, że rodzą się w Tobie obawy, o to, że Twoja sylwetka, pod wpływem ciężarów, zacznie nabierać męskich kształtów. Przez to nie będziesz więc chciała dodawać ciężaru wraz ze wzrostem swojej siły.

Gwarantuję, nic takiego się nie stanie. Ten trening spala to, co ma spalić, a podkreśli, uwypukli i zaokrągli to, co ma być zaokrąglone ;). Czujesz, że podniesiesz więcej? Super! Bez wahania dołóż kolejny talerz na gryf.

Trenuje kobiety od ponad 10 lat i nie znam takiej co by narzekała na to jak trening siłowy działa na jej ciało a jest wręcz przeciwnie:)

To jak, jesteś już zmotywowana, zwarta i gotowa do podjęcia  Planu Bieganie i hantle? Mam nadzieję, że tak. Bardzo Cię też proszę, jak tylko skończysz, to podziel się efektami, niech inne dziewczyny poczują się dzięki Tobie również zmobilizowane do działania.

 

Obejrzyj film by wiedzieć więcej:

Loader
Odtwarzaj film

I pamiętaj, ćwicz na zdrowie!

Trener Kobiet Adam Borkowski