Loader

13.04.2023

Czy Plan Smukłe Ciało działa? Jasne, że TAK!

Czy plan smukłe ciało jest dla wszystkich? Nie. Nigdy tego nie powiedziałem i zdania nie zmieniam. Ten plan jest dla kobiet, które chcą trenować, by wzmocnić uda i wyszczuplić brzuch. Dla kobiet, które mają 3x w tygodniu czas na trening, bo całość trwa aż 8 tygodni. Czy plan jest łatwy? Nie. I o to chodzi. Każdy trening to 25-40 minut ćwiczeń, wpływających na ujędrnienie wiotkich partii ciała i spalanie tkanki tłuszczowej. Czy jesteś na niego gotowa? Sprawdź, jak podsumowała plan moja podopieczna Marta i sama zdecyduj, czy właśnie tego szukasz. 

 

Musisz mi wybaczyć, że ostatnio tyle wpisów bazujących na relacjach z planów treningowych moich podopiecznych, ale dostaję taki fajny feedback od Was, że aż żal tego nie puścić w świat. Niech pozytywna energia się niesie! Poza tym powiedzmy sobie szczerze, nic nie motywuje tak, jak historia osób takich samych, jak my. Skoro im się udało, to dlaczego nie Tobie?

 

Podsumowanie treningów daje wgląd w to, co udało Ci się osiągnąć

 

Dzisiejszy wpis zacznę przewrotnie od podsumowania. Bez niego tak naprawdę nie będziesz w stanie zobaczyć swoich osiągnięć, dlatego jest tak ważne, aby po każdym programie treningowym je zrobić. A w ogóle najlepiej zrobić to na początku i na zakończenie. Polecam też zrobić sobie serię zdjęć PRZED, by mieć co porównywać PO. Wtedy będziesz mogła porównać swój stan sprzed planu, do tego po nim. Zobaczysz, że rezultaty mogą Cię zaskoczyć.

 

Pozwolę sobie wkleić tu podsumowanie Marty, która robiła plan Smukłe Ciało. Potem odniosę się do poszczególnych punktów. A oto słowa Marty:


Co zyskałam/straciłam po wykonaniu planu Smukłe Ciało:

  1. poprawa samopoczucia,
  2. więcej energii i siły,
  3. zwiększenie kontroli nad swoim czasem – planowanie,
  4. świadomość jedzenia – ilość, jakoś i przyjemność,
  5. utrata, łącznie ok. 26 cm w obwodach,
  6. pomimo niewielkiego ubytku na wadze (święta, urodziny, tłusty czwartek nie pomagały ;D) ciało nabrało formy, talia pomału wraca w miejsce talii, ramiona ładnie się zaokrągliły, pośladki podniosły, a mięśnie na udach ładnie zarysowały,
  7. świadomość swojego ciała – ręce w biegu czy w pajacykach też mogą pomagać, a nie tylko dyndać rytmicznie,
  8. włączył mi się wewnętrzny chill,
  9. przewartościowanie treningów z ” trening środkiem do utraty wagi” na „trening środkiem do uzyskania zdrowego ciała, które pozwoli mi dłużej cieszyć się dobrą sprawnością fizyczną”,
  10. przynależność do wspaniałej grupy, którą tworzą same pozytywne osoby.

 

 

Trening to lepsze samopoczucie i więcej energii

W tym stwierdzeniu nie ma ani krztyny przesady. Zresztą podopieczna Marta sama zauważyła, że tak było u niej. Myślę, że doskonale znasz pojęcie endorfin, to one wywołują Twój dobry humor. A trening, choć męczący, sprawia, że Twój organizm właśnie te endorfiny wydziela i dlatego po skończonych ćwiczeniach czujesz się tak super.

Poza tym nasze ciała są zaprogramowane do ruchu i działania. Jako dzieci o tym pamiętamy. Niespożyta energia, brak zmęczenia i zabawa, jak gdyby jutra miało nie być! Pamiętasz to?

Życie dorosłej osoby jest inne. Staje się coraz bardziej jednostajne i pozbawione tego życiodajnego elementu, jakim jest ruch. Warto więc wrócić do tego, żeby, tak, jak mówi moja podopieczna Marta w punkcie 10, cieszyć się zdrowiem, a nie widzieć w treningu, tylko środek do tracenia zbędnych kilogramów.

Cały czas powtarzam, że ruch ma być nierozłącznym elementem Twojej codzienności, a nie okazjonalnym dodatkiem. O wypracowanie takiej rutyny walczysz, decydując się na pracę z planem treningowym, który przy okazji da cie efekty uboczne w postaci zarysowanych mięśni, jędrnej skóry, mniej widocznego cellulitu.

 

Czy tylko plan smukłe ciało tak działa?

Oczywiście nie musi to być akurat plan Smukłe Ciało. Jeśli lubisz biegać i chciałabyś to połączyć z treningiem wysmuklającym Twoje Ciało, to może akurat plan Bieganie i jędrne ciało będzie idealnym wyborem dla ciebie.

Moja podopieczna Marta wskazuje też inny, ważny aspekt treningu z planem. Jaki? Musisz wiedzieć, że trening z planem wygląda inaczej niż trening przypadkowy.

W planie każde ćwiczenie jest wyjaśnione. Kładę duży nacisk na świadomość własnego ciała. To bardzo ważne w każdym rodzaju treningu. Świadomość ta pozwala Ci jeszcze lepiej zaangażować wszystkie mięśnie do pracy, a co za tym idzie, spalasz więcej kalorii. Dlaczego? Bo pracuje całe Twoje ciało, a nie tylko np. jedna ręka.

 

Waga to nie wszystko, a jedzenie to nie Twój wróg

Ciągle to powtarzam, ale sama na przykładzie Marty widzisz, że wagą nie ma się co sugerować. Obwody – tak, one dają bardziej precyzyjny obraz tego, jak Twoje ciało pod wpływem treningów się zmienia. Wiele osób nigdy na to nie zwracało uwagi. Kobiety kurczowo trzymają się cyferek na wadze. Nie potrzebnie!

Jeśli za bardzo skupiasz się na kilogramach i posiłkach, możesz wpaść w skrajność i nabawić się nawet zaburzeń odżywiania. Zawsze jest mi bardzo przykro, kiedy czytam, że kobiety boją się zjeść 2 kawałek ciasta, albo odmawiają sobie sałatki z majonezem lub jednego cukierka!

 

Zobacz też wpis:

Żeby schudnąć – mało jadłam …

Czułam się zaopiekowana – wasze metamorfozy – historia Ewy

 

Jedzenie to Twoje paliwo – zadbaj, aby było jakościowe, ale nie karz się za kawałek urodzinowego tortu. Zwyczajnie zwróć uwagę na to, co i kiedy jesz. Twoje relacje z odżywianiem mogą być jak najbardziej poprawne. Najważniejsze, to nauczyć się jeść zdrowo. Kiedy będziesz wiedzieć, jak komponować swoje posiłki, zaczniesz czerpać z jedzenia przyjemność i pozbędziesz się wyrzutów sumienia. Mówię całkiem serio, przeczytaj opinie kobiet, które skończyły SlowFit.

Generalnie zawsze podkreślam, jak bardzo ważne są posiłki potreningowe. One pomogą Twojemu ciału odzyskać energię po wysiłku fizycznym. Dobrze skomponowane, zawierają witaminy i mikroelementy, które będą wspierać przyrost tkanki mięśniowej, która ma pojawiać się w miejsce spalonego tłuszczu. Tylko w ten sposób uzupełnisz składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu Twoich mięśni. Zwracaj na to uwagę bardziej niż na to, czego nie możesz zjeść, kiedy masz na to ochotę.

Jeśli szukasz inspiracji na szybkie i odżywcze dania, które możesz zjeść zaraz po treningu, zajrzyj TUTAJ. W tym materiale opowiadam o glikogenie i jego roli w budowaniu świadomej sylwetki. Dowiesz się też co jeść przed i po treningu i dlaczego to jest tak ważne.

 

Przeczytaj też wpis:

10 powodów dlaczego warto trenować z programem

11 błędów początkujących biegaczy- sprawdź, czy ich nie popełniasz!


Czy wiesz, że regularne treningi z planem to poukładane życie?

Musisz wiedzieć, że plan pozwala Ci zaoszczędzić czas. Nie szukasz po omacku treningów z YouTube, tylko masz wszystko podane na tacy. Nie dość więc, że wiesz każdego dnia, co i jak masz ćwiczyć, to jeszcze wiesz, że robisz to bezpiecznie, bo wszystko w planie dokładnie dla Ciebie omówiłem.

 

 

W grupie siła

Ostatnim elementem, który wymieniła moja podopieczna Marta w swoim podsumowaniu potreningowym, jest wsparcie grupy. Nie wiem, czy wiesz, ale trenując ze mną, dostajesz dostęp do grupy naprawdę świetnych kobiet. Tu nie ma krytyki, ani hejtu. Bardzo tego pilnuję. Zresztą atmosferę w grupie budują mądre i dojrzałe kobiety. Właśnie tam możesz liczyć na wsparcie, kiedy przyjdzie kryzys. 

W grupie możesz liczyć na wirtualną piątkę, poklepanie po plecach, a nawet kopniaka w tyłek, jeśli tego potrzebujesz! Moje podopieczne potrafią bez zawiści pochwalić wyniki. Doceniają starania i efekty ciężkiej pracy. Więc, kiedy uda Ci się osiągnąć kolejny, wyznaczony przez siebie cel i będziesz miała ochotę się tym pochwalić, to musisz wiedzieć, że spotkasz się w grupie z lawiną gratulacji.Odpowiadając na tytułowe pytanie: Czy plan Smukłe Ciało pomoże Ci osiągnąć smukłe ciało? Powiem: TAK, ale wygląd to tylko dodatek, bo zyskasz o wiele więcej!

Pamiętaj, trenuj na zdrowie!

Trener Kobiet Adam Borkowski