Loader

31.08.2023

Białko w diecie kobiety: Fundamenty

Ile białka powinna spożywać kobieta? Czy kobieta, która trenuje powinna jeść więcej białka? Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na proteiny, jeśli jestem już po 30-tym roku życie? To jedne z częściej pojawiających się pytań, które można zauważyć na grupach, forach i komentarzach, gdy temat białka wychodzi na tapetę. Przyjrzyjmy się temu tematowi a, zwłaszcza że przygotowałem ostatnio kompleksowy i konkretny materiał w temacie białka dla aktywnej kobiety.

Musisz wiedzieć, że w dzisiejszym pośpiechu i zapracowanym stylu życia, zdrowe odżywianie nabiera szczególnego znaczenia. Dla kobiet, które pragną osiągnąć i utrzymać świetne rezultaty, sprawność fizyczną oraz energię, zrozumienie roli białka w diecie staje się kluczowe. Białko to nie tylko budulec naszego ciała, ale również niezastąpiony czynnik wpływający na wiele aspektów naszego życia. Chcesz więcej? Zatem zaczynajmy!

 

 

Dlaczego białko jest dla nas tak istotne?

Białko, nazywane jest budulcem ciała. Składa się z aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku kobiet istnieje kilka kluczowych powodów, dla których białko odgrywa ważną rolę. 

Przyjrzyjmy się teraz 3 aspektom. To będą 3 argumenty za tym, byś włączyła białko do swoich posiłków:

 

Argument nr 1: Podtrzymanie masy mięśniowej

Kiedy mówimy o mięśniach, musisz wiedzieć, że mięśnie są nie tylko odpowiedzialne za naszą zdolność do wykonywania codziennych czynności. Co ważne? Stanowią kluczowy element w procesie spalania kalorii, o czym cały czas mówię. Dlatego wprowadzenie odpowiedniej ilości białka w jadłospis pomoże Ci w zachowaniu masy mięśniowej. A to z kolei wspomaga efektywność metabolizmu.

Argument nr 2: Wspomaganie procesu regeneracji

Białko to nie tylko mięsień. Białko jest niezastąpione w procesie regeneracji tkanek, w tym skóry, włosów i paznokci. Dla aktywnych kobiet, które wystawione są na bardziej (niż standardowo Twoje koleżanki) intensywny wysiłek fizyczny, białko pomaga w odbudowie mięśni oraz minimalizuje ryzyko kontuzji. O czym większość trenujących kobiet nie wie, albo zapomina.

 

Argument nr 3: Kontrola apetytu

Wiem, że hasło kontrola brzmi dziwnie a, zwłaszcza że cały czas powtarzam, że możesz jeść wszystko, bez diety.

Jednak warto pamiętać, że spożywanie posiłków bogatych w białko może pomóc Ci w dłuższym utrzymaniu uczucia sytości. Przykładowo, jeżeli zjesz na mieście w pośpiechu pączka, to po kilkudziesięciu minutach może pojawić się głód. Coś tam wpadło, ale nie dostarczyło budulca, nie pozwala się efektywnie trawić. Jeżeli natomiast zjesz danie, które przygotowane zostało na bazie białka roślinnego lub zwierzęcego, to masz dużo większą szansę, że będziesz syta, bo pierś z indyka, to coś innego niż pączuś:)

A to wszystko w efekcie może przyczynić się do zmniejszenia u Ciebie skłonności do podjadania między posiłkami i wspomóc Twoje starania na drodze do utrzymania interesującej Cię wagi.

 

Więcej na temat białka znajdziesz w e-booku Białko w treningu aktywnej kobiety. Zobacz.

 

Przeczytaj tez wpis:

Zrzucanie wagi a zrzucanie tkanki tłuszczowej – jak trenować?

Tnij kalorie, czyli prosty sposób na załamkę

Ile białka jest Ci potrzebne?

Zapotrzebowanie na białko różni się w zależności od wieku, poziomu aktywności fizycznej oraz celów żywieniowych. Nie każda rada będzie uniwersalna dla wszystkich. Część osób może nie być zainteresowanych białkiem zwierzęcym, ale na szczęście mamy białko roślinne i białko w postaci odżywek.

Cały ten obszar szczegółowo rozkładam w e-booku Białko, który możesz znaleźć w sklepie. Zachęcam Cię, abyś zerknęła, zwłaszcza jeśli najpierw lubisz widzieć z lotu ptaka. Tam na stronie masz cały spis treści, abyś mogła zobaczyć, jakie obszary oprócz zapotrzebowania na białko poruszam.

 

Jakie są źródła białka?

Tak, jak wyżej wspomniałem. Warto wybierać różnorodne źródła białka, aby zapewnić swojemu organizmowi pełne spektrum aminokwasów. W jadłospisie aktywnej kobiety nie powinno zabraknąć:

  • Mięsa: Indyk, kurczak, chuda wołowina oraz wieprzowina.
  • Ryb: Bogatych w białko i zdrowe kwasy tłuszczowe, jak np. omega-3.
  • Jaj: To białko i wiele innych składników odżywczych.
  • Warzywa strączkowe: Ciecierzyca, fasola, soczewica – pełne białka roślinnego.
  • Orzechy i nasiona: Źródło białka oraz zdrowych tłuszczów.
  • Nabiał: Chude produkty mleczne, takie jak jogurty naturalne czy twaróg.

 

Teraz już widzisz, jak ważną rolę odgrywa białko w naszym życiu. Pokazałem Ci różnicę między zjedzeniem czegokolwiek, a zjedzeniem posiłku z białkiem.

Musisz wiedzieć, że białko odgrywa kluczową rolę w jadłospisie aktywnej kobiety, bo wpływa nie tylko na jej zdrowie, wydolność fizyczną i ogólną jakość życia. Odpowiednie spożycie białka wspomaga podtrzymanie masy mięśniowej, proces regeneracji oraz kontrolę apetytu. Wybierając różnorodne źródła białka, możesz zapewnić swojemu organizmowi wszystkie niezbędne aminokwasy.

Pamiętaj, że świadome i zrównoważone odżywianie to klucz do osiągnięcia i utrzymania zdrowia i siły przez całe życie, nie tylko w trakcie treningów. 

Jeżeli temat białka to jest coś, co chcesz zgłębić, to rozważ przeczytane E-booka białko. To 60 stron z konkretem. Prosty język, który obrazuje, po co Ci białko i skąd masz je brać. To na 100% więcej niż to, co udało mi się tutaj Ci pokazać. Trudno byłoby mi zrobić wpis blogowy na 40-60 stron, prawda?

Także zachęcam Cię do poszerzenia swojej wiedzy jeżeli chodzi o białko w jadłospisie aktywnej kobiety.


ebook białko Adam Borkowski