Loader

26.09.2023

Trening Siłowy dla Kobiet po 35 Roku życia

Jak trenować jesienią i zimą? Jakie ćwiczenia robić, by nie stracić efektów, które wypracowało się wcześniej? Takie pytania zadają mi często moje podopieczne. Pytają wprost, co robić kiedy temperatura spada i dni stają się krótsze? I to normalne, że szukamy rozwiązań. Wiele osób ma tendencję do ograniczania aktywności fizycznej. Ale zima jest doskonałą porą, aby rozpocząć trening siłowy, szczególnie jeśli można go wykonać w domu.

Dzisiaj pokażę Ci, dlaczego warto zainteresować się hantlami i treningiem siłowym? Opowiem Ci, dlaczego taki trening rekomenduje kobiecie po 35-tym roku życia. To, co? Gotowa? Zaczynamy!

 

Jak wykorzystać czas jesienno-zimowy, by sprawnie przejść do budowania formy, w czasie gdy inni nic nie robią ze sobą?

 

Uważam, że czas jesienno-zimowy świetnie nadaje się do treningów w domu. Dlaczego? Dzień jest krótszy, niektórzy nie lubią biegać kiedy jest ciemno. Mniej widać, kobiety mówią, że nie czują się bezpiecznie w takich warunkach. Wydaje nam się, że nasz czas się kurczy, że zaraz po godzinie 17:00 trzeba zbierać się do spania, bo jest ciemno.

Nic na to nie poradzimy. Ciemno będzie i to aż do końcówki lutego. Trzeba więc zastanowić się co i jak możesz robić w domu. Od lat powtarzam, że trening siłowy to świetna opcja. Dlaczego?

 

Oto 6 kluczowych powodów, dlaczego uważam, że każda kobieta powinna zacząć trenować siłowo, a choćby po to, by spróbować, jak czuje się w takich okolicznościach i jakie efekty pojawiają się u niej.

Powód nr 1. Utrzymanie Masy Mięśniowej

Z wiekiem nasza masa mięśniowa naturalnie maleje, co wpływa na tempo przemiany materii. Jeżeli nie bodźcujesz mięśni, to pewnie widzisz, że ciało robi się wiotkie. Skóra zaczyna wisieć w miejscach, które jeszcze 5 lat temu wyglądały bardzo dobrze bez interwencji. Mięsień jest słaby. 

Jeśli nie masz okazji do tego, by aktywnie spędzać czas, bo np. masz siedzący tryb pracy i po nie wcale się nie ruszasz, to pewnie widzisz, że łydki wiszą, nie napinają się obrazując granice mięśnia. Uda też mogą już wyglądać, jakby składały się z kilku części: skóra, tkanka tłuszczowa i gdzieś pomiędzy mięsień, którego ani nie czuć, ani nie widać.

Jeśli tak to wygląda u ciebie, to nie martw się. Można z tym coś zrobić. Moje podopieczne w różnym wieku zaczynają treningi i z różnym bagażem treningowym.

 

Także musisz wiedzieć, że trening siłowy pomaga zahamować ten proces degradacji masy mięśniowej. Jak? Pozwalając na utrzymanie zdrowej masy mięśniowej, efektywnie wspierając spalanie kalorii, nawet w okresie zimowym.

Powód nr 2: Wzmacnianie Kości

Kobiety po 35 roku życia są bardziej narażone na utratę gęstości kości. W jednym z poprzednich wpisów znajdziesz więcej na temat osteoporozy, która sieje spustoszenie w pewnym wieku.

Trening siłowy to więc doskonały sposób na zwiększenie gęstości kości i zmniejszenie tego osławionego ryzyka osteoporozy. Musisz wiedzieć, że niestety osteoporoza dopada nie tylko kobiety, które palą papierosy, ale też i prowadzą siedzący tryb życia. Możesz temu się sprzeciwić. Możesz zrobić coś dla siebie od strony zdrowia i wyglądu. Trenuj siłowo!

 

Powód nr 3: Poprawa Nastroju

Nie powiem tu nic odkrywczego. Zimą wiele osób boryka się z depresją sezonową. Jest ciemno, zimno. Nie widujemy tylu ludzi, co latem. Nie siadamy z wielką przyjemnością na ławkę czy pod parasolem w kawiarni. Siedzimy w domu. Aktywność fizyczna, zwłaszcza trening siłowy, może pomóc w poprawie nastroju dzięki wydzielaniu endorfin – hormonów szczęścia. 

Jakakolwiek aktywność sprzyja poprawie humoru, ale skoro mniej wychodzimy, bo pogoda nie zachęca, to trening siłowy może stać się dla ciebie takim pozytywnym zastrzykiem energii.

Do tego wyobraź sobie, jak będzie wyglądało twoje ciało, jeśli nie prześpisz tych 3-4 zimnych miesięcy? Czy będziesz czuła się atrakcyjna nawet pod ciepłym swetrem? Tak! Czy wizyta na basenie, w saunie czy we własnej sypialni nie będzie dla ciebie przyjemniejsza, jeśli zauważysz, że twoje ciało się zmniejsza?

A co jeśli bliskie ci osoby, np. mąż czy partnerka zauważą, że “dobrze wyglądasz”? Czy już na samą myśl nie pojawił się uśmiech na twojej twarzy? Mam nadzieję, że tak:)

 

Może zainteresuje Cię też wpis: 

Pokochaj ciężary i zobacz, jak zmienia się Twoje ciało

4 mity na temat treningu siłowego u kobiet

 

Powód nr 4. Spalanie kalorii po treningu

Trening siłowy zwiększa tempo przemiany materii, co oznacza, że spalasz kalorie nie tylko podczas ćwiczeń, ale również przez wiele godzin po treningu. Cały czas o tym mówię. To, że twój trening trwa 15-30 minut to wcale nie znaczy, że redukcja tkanki tłuszczowej kończy się w momencie, kiedy ściągasz buty do treningu. Spalanie tkanki tłuszczowej następuje jeszcze długo po nim.

Zresztą nie bez powodu w każdym treningu są nie tylko treningi, ale i dni restowe, kiedy musisz dać sobie czas na regenerację, jeśli zależy ci na efektach swojej pracy.

To nie jest tak, że im więcej trenujesz, tym szybciej przyjdzie efekt!

Nie wierzysz? Popytaj moich podopiecznych w grupie na Facebooku.

 

Adam Borkowski kawa z trenerem

 

Powód nr 5: Wzrost siły i wydolności

Nie wiem, czy wiesz, ale trening siłowy pomaga w zwiększeniu siły mięśniowej i wydolności, co przyda się nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale także w codziennym życiu. 

Wejście na 4 piętro z zakupami może dla wielu osób stanowić wyzwanie. A jak do tego dojdzie dziecko na ręku, jakiś fotelik czy nosidełko, to nagle okazuje się, że kobieta nie jest w stanie sama wrócić ze spaceru do domu, bo zwyczajnie nie ma siły, by wnieść do góry dodatkowych kilka (a może nawet kilkanaście) kilogramów.

I to nie jest abstrakcja. Argument ze wzrostem siły powinien przekonać też osoby, które są przed operacją, zabiegiem medycznym itd, O ile nie ma przeciwwskazań, by trenować przed takim wydarzeniem, to warto wzmocnić swoją wydolność i popracować na siłą. Dlaczego? 

Rekonwalescencja osoby aktywnej, przebiega szybciej niż u osoby, która nie ma siły, by wstać z łóżka, a potem już nawet ochoty, by zrobić cokolwiek więcej. To nie są historie wyssane z palca. Być może znasz w swoim otoczeniu kogoś, kto przez brak kondycji, brak sił długo dochodził do zdrowia.

 

Powód nr 6: Kształtowanie sylwetki

I tutaj pewnie nie będę zbyt długi musiał cię przekonywać do tego, że trening siłowy kształtuje sylwetkę. Bo tak zwyczajnie jest. Jeśli marzysz o sylwetce, która jest mocna, sprężysta i wyprostowana, to trening siłowy jest kluczem do osiągnięcia tego celu. Plany siłowe, które przygotowałem oparte są o treningi, dzięki którym ujędrniasz brzuch, uda i modelujesz sylwetkę.

Moje podopieczne w swoich relacjach piszą wprost, że pożegnały wiszący brzuch, wiszące ramiona i zmniejszyły swoje obwody. Czy po takich rekomendacjach jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy warto?

Wskakuj na grupę i na Kawę z Trenerem, by posłuchać, co piszą podopieczne po skończonym planie treningowym

 

Podsumowując. Warto rozpocząć trening siłowy pod okiem profesjonalnego trenera personalnego, który dostosuje program do Twoich indywidualnych potrzeb i celów. Zawsze pytam, co robiłaś do tej pory i ile masz czasu, zanim podpowiem ci cokolwiek. Niech zima będzie dla Ciebie okazją do wzmacniania ciała i poprawy zdrowia. Zaczynając teraz, osiągniesz swoje cele przed nadejściem wiosny!

Jestem tego absolutnie przekonany:)

Pięknego dnia! 

Trener Adam Borkowski


Adam Orkowski plany treningowe