Loader

24.10.2023

Interwały zimą – 5 powodów dlaczego lepiej ich nie robić

Jeśli biegasz regularnie, to pewnie masz doświadczenie biegowe przy każdej pogodzie. Wiesz też, że zimą trening szybkościowy może nie być efektywny na tyle, na ile mógłby być. A co najważniejsze, pewnie wiesz też, że może być nawet niebezpieczny. Dlaczego? O tym dzisiaj. Zebrałem w jednym miejscu moje spostrzeżenia, dotyczące treningu interwałowego, wykonywanego zimą. Ty zdecydujesz, czy gra jest warta świeczki. Ja pokażę Ci argumenty przeciwko treningom interwałowym zimą.

 

Jestem tu dzisiaj po to, aby podzielić się pewnymi spostrzeżeniami na temat treningu interwałowego, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy pogoda i otaczające nas warunki mogą sprawić, że ten rodzaj aktywności staje się mniej atrakcyjny.

Dla przypomnienia jak wyglądają polskie warunki? Bywa tak, że zimy są łagodne, ale bywa też tak, że przez 2-3 miesiące jest ślisko na trasie. Mamy błoto pośniegowe, jest mokro i nawet niebezpiecznie.

Oczywiście zdarzają się zimy łagodne, kiedy śniegu jest jak na lekarstwo. Nie tylko w mieście, ale też na tych wiejskich trasach. To, co spadnie, to zaraz znika a drogi i chodniki są czarne. Wtedy bieganie wydaje się łatwiejsze, choć nikt nie mówi, że nadal bezpieczne.

Jako trener personalny, rozumiem potrzeby moich podopiecznych, które lubią i chcą biegać zimą. Wiele kobiet mówi wprost, że bieg przez ośnieżony las jest przyjemny. I tak, zgodzę się, może być przyjemny pod warunkiem, że wiesz, co kryje się pod śniegiem i masz nad tym pełną kontrolę. 

Skoro powiedziałem, że dzisiaj będzie o tym, dlaczego lepiej nie robić interwałów zimą, to teraz skupmy się na tych punktach.

 

Oto 5 powodów, dla których zimą warto rozważyć alternatywne formy treningu, niezwiązane z robieniem interwałów

 

  1. Warunki atmosferyczne – 

Zimą pogoda może być kapryśna. Mroźne temperatury, deszcz, śnieg i oblodzone chodniki mogą utrudnić wykonywanie interwałów na świeżym powietrzu. Nie tylko jest to mniej przyjemne, ale także zwiększa ryzyko kontuzji. Naciągnięcia, zwichnięcia, upadek i potłuczenie – to tylko niektóre z niespodzianek, które mogą czekać na Ciebie na zimowej trasie. 

Wybierając inne formy treningu, możesz uniknąć tych niebezpieczeństw.

  1. Samozaparcie – 

W okresie zimowym częściej przebywamy w pomieszczeniach. Brak słońca i krótsze dni mogą wpłynąć na naszą ogólną motywację i chęć życia, nie mówiąc już nawet o aktywności fizycznej na zewnątrz. Oczywiście nie generalizuję, bo są osoby, które lubią zimę i pora roku nie ma dla nich znaczenia, jeśli chodzi o ćwiczenia i treningi. 

Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że trening interwałowy wymaga dodatkowej determinacji. Wiele podopiecznych bez śniegu mówi, że trening interwałowy jest dla nich trudny i wymagający.

Przyśpieszenia nagłe. Zrywy. Konieczność wykazania się gibkością i zwinnością. To może nastręczać trudności i ogólnie nie zachęcać do wykonywania treningów wytrzymałościowych w warunkach, gdy jest ślisko i zimno.

 

trening w domu zimą

 

  1. Możliwość spróbowanie czegoś nowego – 

Zimą warto eksperymentować z różnymi formami ćwiczeń. Zajęcia takie jak joga, pilates czy trening siłowy mogą pomóc w zrównoważeniu treningu. Urozmaicają. Pozwalają na pracę nad innymi aspektami kondycji fizycznej. Uruchamiają inne obszary naszego ciała i pozwalają nam rozwijać się w innym kierunku.

Nigdy nie próbowałaś treningów z hantlami albo na własnym ciężarze ciała, bo od zawsze biegasz? A może zima będzie właśnie tym momentem, w którym pojawi się u Ciebie chęć spróbowania czegoś nowego.

 

Zobacz też wpis:

10 powodów dla których warto trenować z programem

Jak wymodelować pośladki? trening z ciężarami

 

trening zimą interwały

  1. Odpoczynek i regeneracja – 

W okresie zimowym Twój organizm może potrzebować więcej czasu na regenerację. Trening interwałowy jest wymagający dla mięśni i stawów, dlatego warto dać ciału okazję do odpoczynku i regeneracji. Może czas na spokojniejsze ćwiczenia? Może to dobry czas na to, by zrobić sobie ogólnie dłuższą przerwę? Zimą nie będzie Ci tak bardzo szkoda?

Wiem, że jestem trenerem i powinienem Ci mówić: “tak, trenuj! Rób więcej!”, ale może właśnie to będzie dla Ciebie dobry moment, by zastanowić się teraz nad tym, co dalej? Daj sobie na to szansę. Nie kręć się, jak chomik w kołowrotku, przyzwyczajona do biegania. Pozwól sobie na chwilę spokoju.

 

  1. Ogrzewanie się – 

Zimą ważne jest, to aby unikać długotrwałego narażenia na zimno. Trening w pomieszczeniu, pozwala na odpowiednie rozgrzanie się przed treningiem, co jest kluczowe dla zapobiegania kontuzjom. Bieg podczas zimy i tak naraża nas na wychłodzenie. Mięśnie pracują, ale jeśli temperatura jest ujemna, to ciepło i tak szybciej ucieka aniżeli sobie z tego zdajemy sprawę. 

Mówiąc wprost nasze mięśnie stygną i próba wykonywania interwałów na 80-100% może spowodować kontuzję, zwłaszcza jeśli mięsień nie będzie dobrze rozgrzany.

 

Co jeszcze powinno pojawić się w tym miejscu?

Ubiór zimowy na trening interwałowy. Tak! Z tym też może być trudniej. Załóżmy, że zawsze na interwały ubierasz się lżej, bo wiesz, że za chwilę będzie Ci bardzo gorąco. To teraz wyobraź sobie, jak trzeba się ubrać, jeśli wychodząc ma Ci być zimno, a w trakcie interwałów optymalnie?

Zwyczajnie możesz się ugotować w polarowych getrach, rękawiczkach i czapce. A co jeśli ubierzesz tylko długi rękaw termoaktywnej bluzki i wiatrówkę? To może być znowu za mało, bo zanim wykonasz zimowy trening interwałowy, to zmarzniesz i ciężko Ci będzie rozgrzać mięśnie.

 

Może zainteresuje Cię też wpis:

Trening w domu i wszystko co powinnaś o nim wiedzieć

Relacja Hani z planu treningowego Cardio i rzeźba

 

Wniosek?  Zima to doskonały czas, aby zróżnicować swoje treningi i zadbać o zdrowie i kondycję w sposób bezpieczny i efektywny. Wybierając różne inne formy aktywności, możemy utrzymać motywację i cieszyć się treningiem, niezależnie od warunków pogodowych na zewnątrz. Pamiętaj, że najważniejsze to pozostać aktywnym przez cały rok, dostosowując się do swoich potrzeb i możliwości. Jeżeli nie czujesz się pewnie i nie musisz trenować interwałów zimą, to nie rób tego.

Amatorskie treningi interwałowe mają to do siebie, że nie muszą mieć miejsca przy pogodzie, która je wyklucza, a śnieg moim zdaniem należy do tej grupy. Zatem proponuję Ci zimą skupić się na innych treningach, by wiosną wrócić cała i zdrowa na trasę.

 

trening z hantlami adam Borkowski

 

Co możesz robić w tym czasie?

Proponuję treningi siłowe i wzmacniające. Co dokładnie?

Sprawdź plan Cardio i rzeźba. Dostępny dla Ciebie w wariancie mniej i bardziej wymagającym.

Zobacz też plan Smukłe Ciało. To plan gdzie trenujesz na własnym ciężarze ciała i biegasz.

Jeżeli chcesz popracować nad uwypukleniem mięśni – rekomenduję Ci plany z hantlami, dzięki którym efektywnie spalisz tkankę tłuszczową.

Jak potrzebujesz podpowiedzi – napisz do mnie lub odezwij się w grupie na Facebooku dla aktywnych kobiet.

 

Do napisania 

Adam Borkowski 

Trener Kobiet

Adam Orkowski plany treningowe