Loader

18.09.2023

Pokochaj ciężary i zobacz, jak zmienia się Twoje ciało

Możliwe, że kojarzysz mnie tylko z treningów biegowych dla kobiet. Nie będę ukrywał, że sporo tej tematyki u mnie. Ale wiem, że nie każdy chce/może/lubi biegać, jednak wielu z Was zależy na tym, aby żyć zdrowo i ruszać się regularnie. Stąd znajdziesz u mnie również i plany z treningami siłowymi, jak i mieszanymi. Wszystko po to, żeby każda podopieczna mogła znaleźć dla siebie coś idealnego.

 

Dlaczego trening siłowy to Twój najlepszy przyjaciel?

 

Nie wiem, czy wiesz, ale trening siłowy to naprawdę często niedoceniany przez panie skarb. Wiem, boicie się rozrośniętej, męskiej muskulatury, zaburzeń hormonalnych, czy urazów. Obawy są zrozumiałe, ale nieuzasadnione.

Często widzę w grupach pytania i obawy o to, czy mięśnie mi za bardzo nie urosną? czy nie będę wyglądała, jak babo-chłop? Spokojnie. Nie grozi Ci to!

Dlaczego? 

Odpowiednio dobrany trening siłowy potrafi naprawdę zrobić dużo dobrego w Twoim ciele. Zacznijmy od tego, że właśnie dzięki stosowaniu oporu Twoja gospodarka hormonalna się wyrównuje. Nie ma się co dziwić, w końcu nasze ciała są zaprogramowane do ruchu, a nie do spędzania 8 lub więcej godzin w pozycji siedzącej, leżącej czy stojącej…

Chodzi o ruch!

Drugi argument: przez ciężary będziesz wyglądała jak facet 😜 

Zapomnij o tym, nie masz tyle testosteronu (znów wracamy do hormonów), aby Twoje ciało przez ciężary zmieniało się w niechciany przez Ciebie sposób. Poza tym jeśli nie będziesz na nadwyżce kalorycznej, która wymagana jest do budowania masy mięśniowej, nie musisz się tego obawiać.

Za to trenując siłowo, zauważysz, jak Twoje ciało się ujędrnia, a mięśnie zaczynają być ładnie zarysowane. Czy to wszystko? Nie! Kości i stawy również staną się mocniejsze, co sprawi, że będziesz bardziej odporna na urazy. Nie mówiąc o tym, że trening siłowy skutecznie chroni przed nadmiernym tyciem w okresie menopauzy.

 

pokochaj-ciężary

Ps. Pani na zdjęciu targa fioletowe hantelki 🙂 Banki zdjęć są ubogie w grafiki z silną kobietą, która trenuje z prawdziwymi hantlami. Także nie sugeruj się fotką, bo trening z hantlami wymaga konkretu, nie takich zdechlaków:) Pozdrawiam, Adam Borkowski Trener Kobiet

 

A takie pojęcia jak osteoporoza znasz? Mam nadzieję, że nie na własnym przypadku.

Skąd najczęściej biorą się wyzwania kobiet, które walczą z osteoporozą: 

 • zbyt mała podaż wapnia – czyli słaby jadłospis, w którym brakuje właściwych składników
 • zbyt małą lub zbyt dużą podaż fosforu – tak, podobno można zaszkodzić sobie nie tylko małą ilością, ale też zbyt dużą – to warto kontrolować pod okiem lekarza
 • niedobory witaminy D – o tym wiele osób mówi. Mamy za mało witaminy D. Za mało okazji do wystawiania się na słońce, dlatego warto ją suplementować, oczywiście pod kontrolą tego, kogo trzeba.
 • niedobór białka w okresie rozwoju lub nadmiar białka w diecie – o niedoborach białka przeczytasz więcej na moim blogu we wpisie  i w E-booku Białko, który przygotowałem 
 • nadmierne spożycie alkoholu – tu nie będę się rozwodził specjalnie, bo aktywność fizyczna i alkohol nie idą ze sobą w parze – dlaczego? Przeczytaj o 5 powodach, dla których nie warto łączyć alkoholu i treningów
 • palenie tytoniu – tu medyczne okoliczności wchodzą, skoro lekarze mówią, że to jest przyczyną osteoporozy, to ja nie dyskutuję, bo wiem, że treningi przy jednoczesnym paleniu tytoniu nie są czymś dobrym i kropka.
 • picie więcej niż 3 filiżanek kawy dziennie – tu można podyskutować, bo jedni mówią, że kawa szkodzi inni mówią, że nie ma znaczącego wpływu na nasze zdrowie, ale skoro wymieniam Ci czynniki wpływające na pojawienie się osteoporozy u kobiet, to z obowiązku muszę o tym wspomnieć.
 • siedzący tryb życia – na pracę nie mamy wpływu. Za to możemy mieć wpływ na to, co robimy przed i po pracy. Jeśli blisko 8 godzin siedzisz w pracy + do tego 2h w samochodzie/autobusie/tramwaju i potem w domu, to albo dopiero rozglądasz się na moim blogu, bo chcesz coś zmienić, albo już wiesz, że tak nie chcesz funkcjonować u siebie.

 

Adam Borkowski kawa z trenerem

 

Kontuzja przy treningu siłowym

Na koniec zajmijmy się potencjalnymi kontuzjami, których też się możesz obawiać – spokojnie, nic Ci nie grozi, są tylko dwa warunki:

 1. Wiesz, jak poprawnie technicznie wykonać każde ćwiczenie (w tym pomoże Ci plan i filmy instruktażowe). W treningu siłowym nie ma pośpiechu, lepiej wykonać mniej powtórzeń, za to precyzyjnie. Bo to przynosi upragniony efekt!
 2. Dostosowujesz ciężar do aktualnych możliwości. Czyli nie rzucaj się od razu na 100 kg sztangę, żeby przyspieszyć efekty martwego ciągu. Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś, to zacznij nawet od 4-5-10 kg, ale z porządnym wyczuciem mięśniowym i poprawną techniką.

Więcej na temat treningu siłowego przeczytasz we wpisie 4 mity o treningu siłowym kobiet.

 

Może zainteresuje Cię też wpis:

Czy można 2 razy robić ten sam plan? Relacja Hanki z szafy

Białko w diecie kobiety: Fundamenty

Efekty treningu siłowego

Zobacz, jak działa trening siłowy na przykładzie Marzeny.

Musisz wiedzieć, że Marzena skończyła program Hantle 2, jak sama pisze (wg niej i wg mnie też 😉), to idealna kontynuacja planu Hantle 1, który też już ma zaliczony. Niesamowita kobieta!

A teraz zobacz, jak o swoich efektach mówi Marzena. Oddaję jej głos i pękam z dumy!

 1. Świetna rekompozycja sylwetki (ta sama waga, ale ciało zbite i jędrne, widoczne mięśnie nóg, ramion, a nawet o dziwo, brzucha), mega przyspieszony metabolizm (mówiłem Ci, że to działa).
 2. Nauczyłam się wielu świetnych ćwiczeń, poprawiłam technikę ich wykonywania, nie bałam się zwiększenia ciężaru (15-18 kg ręce, 25-30 kg- nogi).
 3. Super profesjonalnie wsparcie trenera (cały czas jestem do Twojej dyspozycji, pamiętaj). Fantastyczna grupa wspaniałych, aktywnych kobiet, można się pośmiać, popłakać, zwierzyć (też często się wzruszam Waszymi metamorfozami, wiedząc, jaką walkę nie raz toczycie).
 4. Tryskam energią od rana do wieczora, na twarzy nieustający banan, kiedy zerknę w lustro, luźna bania, redukcja stresu.

Wskakując na plany Adama, korzystając ze slow-fitu, jesteśmy w stanie osiągnąć optymalne korzyści w zakresie naszej sylwetki. Przede mną 2 tygodnie odpoczynku […] Potem lecę albo BiH, albo SB2 (plan, który przerwałam w połowie, ze względu na kontuzję).

 

No nie mogę przestać się zachwycać wytrwałością mojej podopiecznej Marzeny i nie tylko jej, każdej z Was, która podejmuje, czasem nierówną walkę o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Gratulacje Marzena!  A Tobie, jeśli teraz to czytasz, to przybijam Ci piątkę – dasz radę, wierzę w Ciebie!

I pamiętaj, ćwicz na zdrowie,

Twój trener, Adam Borkowski

 

Adam Orkowski plany treningowe